اجزاء و خواص سیب زمینی شیرین
اجزاء و خواص سیب زمینی شیرین

اجزاء و خواص سیب زمینی شیرین، مردم اغلب آنها را با سیب زمینی هندی اشتباه می گیرند اما هر دو کاملا متفاوت هستند. این ها همچنین ارتباط نزدیکی با سیب زمینی های معمولی ندارند و می توانند به صورت خام، آب پز، پخته یا به شکل بخارپز مصرف شوند. این سبزی ریشه ای، یک منبع غنی از فیبر، کربوهیدرات ها، پروتئین، مواد معدنی، ویتامین ها و غیره است. با توجه به حضور تعداد بسیار زیادی از اجزای ضروری، به از بین بردن بسیاری از بیماری ها و مبارزه با اختلالات بسیاری مانند دیابت، انواع مختلفی از سرطان و… کمک می کند.

اجزاء و خواص سیب زمینی شیرین

آنتوسیانین

همانطور که در بسیاری از مطالعات ثابت شده، سیب زمینی های شیرین بنفش رنگ با آنتوسیانین که در برابر سرطان روده بزرگ محافظت فراهم می کند، غنی شده هستند.

ترکیبات بیواکتیو

برگ های سیب زمینی شیرین نیز غنی از مواد مغذی بسیار و ترکیبات بیواکتیو هستند. مصرف این برگ ها، نتایج مثبتی را در بیماری های قلبی عروقی، عملکرد سیستم ایمنی بدن، آسیب رادیکال های آزاد و غیره نشان داده است.

بتاکاروتن

بتاکاروتن در این میوه، عمدتا مسئول حضور ویتامین A است و از آنجا که سیب زمینی های شیرین با این ترکیب غنی شده هستند، آنها کمبود رتینول در کودکان را از بین می برند. آن همچنین به بیماری های قلبی و سرطان ریه کمک می کند.

اسید کلروژنیک

سیب زمینی های شیرین، مقدار قابل توجهی اسید کلروژنیک نیز دارند و به همین دلیل است که می توانند در سلامت بدن نقش داشته باشند و از برخی بیماری های مزمن جلوگیری کنند.

علاوه بر این ها، ترکیباتی مانند تیامین، ریبوفلاوین، سلنیوم و غیره در مقادیر کم وجود دارند.

سیب زمینی شیرین یا سیب زمینی معمولی

سیب زمینی های شیرین با سیب زمینی های معمولی متفاوت هستند اما سوال این است که کدام یک بهتر می باشد؟ اجازه دهید نگاهی بیندازیم.

سیب زمینی های معمولی، مواد مغذی کمتر (یعنی ویتامین ها و مواد معدنی) مانند ویتامین A و C، سدیم، پتاسیم و کلسیم دارند. از سوی دیگر، ترکیبات متعددی در سیب زمینی های شیرین وجود دارند که در نوع معمولی آن وجود ندارد.

سیب زمینی های شیرین، شاخص قند خون پایینی نیز دارند که یک مزیت اضافه است. سیب زمینی های معمولی نیز ارزش سیری و شاخص قند خون بالایی دارند که می تواند مضر بوده و باعث اثرات سوئی در انسان ها شود.

بنابراین روشن است که ارزش تغذیه ای سیب زمینی های شیرین، بالاتر است و از این رو، انتخاب سالم تری نسبت به سیب زمینی های ساده هستند.

برگرفته از سایت مجله سلامت

ريپورتاپز پايين سايت