ترفندهایی که هوس و علاقه شما را به خوردن شیرینیجات کاهش می دهد (بخش اول)
ترفندهایی که هوس و علاقه شما را به خوردن شیرینیجات کاهش می دهد (بخش اول)

ترفندهایی که هوس و علاقه شما را به خوردن شیرینیجات کاهش می دهد (بخش اول)،  شیرینی‌جات به دلیل مزه شیرین و خوشمزه‌ای که دارند، می‌توانند افراد را به خوردن زیاد آنها ترغیب کنند. با این حال، مصرف زیاد شیرینی‌جات می‌تواند به مشکلات سلامتی منجر شود، از جمله چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، و غیره. در این مقاله به بررسی چند راهکار برای کاهش هوس خوردن شیرینی‌جات می‌پردازیم.

دلایل خوردن شیرینی بیشتر را شناسایی کنید

آیا یک شیرینی خوشمزه در محل کار به شما چشمک می زند؟ در طول روز به این موضوع فکر کنید و مکان‌ها و زمان هایی که بیشتر در معرض مواد شیرین قرار دارید را شناسایی نمایید.

برای اینکه بتوانید نیازهای خود را برطرف سازید، خودتان را با مواد جایگزین و مثبت مجهز سازید. به عنوان مثال بهتر است قبل از رفتن به محل کار صبحانه کامل و سالم میل کنید. نیازهای خود را به شیوه سالم تر پر کنید و از بروز هوس به مواد شیرین بکاهید.

جوایز سالم تر پیدا کنید:

به جای اینکه خودتان را با مواد شیرین گول بزنید، خود را با موارد دیگر شاد سازید. بیشتر افراد زمانی که استرس دارند،

تنها هستند یا حوصله شان سر رفته است به سراغ مواد شیرین می‌روند اما روش‌های بهتری برای احساس بد یا انرژی پایین شما وجود دارد. یک کارت جایزه شخصی برای خود ایجاد کنید و در آن فعالیت‌های سالم را که می‌تواند مفید باشد لیست نمایید.

جوایز شما باید بتواند همان احساس شادی و لذت را فراهم کند که به هنگام خوردن مواد شیرین داشته اید. در مورد کارهایی که می‌توانید انجام دهید فکر کنید. به عنوان مثال به موسیقی گوش کنید، برقصید، با دوست خود حرف بزنید، ناخن خود را لاک بزنید، به دوچرخه سواری بروید، به گربه خود غذا بدهید، تلویزیون تماشا کنید، یک تعطیلات رویایی را برنامه ریزی کنید و دراز بکشید به آسمان آبی بنگرید.

این استراتژی‌ها می‌تواند تمرکز شما را بر روی شادی‌های غیر غذایی قرار دهد.

از مکمل‌های کلسیم و ویتامین D استفاده کنید:

آیا به صورت روزانه مولتی ویتامین و مکمل‌های معدنی را دریافت می‌کنید؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است روش درستی را در پیش گرفته اید.

مطالعات متعدد نشان داده است که مولتی ویتامین های حاوی کلسیم و ویتامین D می‌تواند هوس افراد به خوردن مواد شیرین را کاهش دهد و به کاهش وزن بیانجامد. چربی‌های اضافی در بدن به ویتامین D می چسبند بنابراین بدن نمی تواند از آن استفاده کند و همین امر با فعالیت لپتین تداخل ایجاد می‌کند.

اگر کمبود کلسیم دارید بدن شما افزایش ۵ برابری در آنزیم fatty acid synthase خواهد داشت. این انزیم کالری را به چربی تبدیل می‌کند. در حالیکه مولتی ویتامین‌ها را نمی‌توان جایگزین رژیم غذایی سالم کرد اما وجود چنین موادی مضر نیست و می‌تواند در کاهش هوس شما مفید باشد.

هوس خود را با عکس گرفتن ثبت کنید:

تحقیقات و مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که نوشتن مواد غذایی مصرف شده و ثبت آن می‌تواند به کاهش وزن بیشتر منجر شود. اما این موضوع تنها به نوشتن موادی که مصرف می‌کنید محدود نمی شود.

در مطالعه منتشر شده در International Journal of Consumer Studies؛ افراد داوطلب مواد غذایی مصرف شده را بر روی کاغذ و توسط عکس ثبت کردند.

همه این افراد بعد از گرفتن عکس رفتار متفاوتی داشتند. آن‌ها در مورد غذاهایی که مصرف می کردند هوشیارتر شده بودند. با عکس گرفتن از غذاهایی که مصرف می‌کنید می‌تواند کمی صبر کنید و به انتخاب خود بیندیشید.

برگرفته از سایت مجله سلامت

ريپورتاپز پايين سايت