دستگاه لیزر الکساندرایت

از جمله دستگاه‌ های پرکاربرد این روزها، می‌ توان به دستگاه لیزر الکساندرایت اشاره کرد که در ادامه مقاله به شرح ویژگی‌ های آن پرداختیم.

دستگاه لیزر الکساندرایت

دستگاه لیزر الکساندرایت

دستگاه لیزر الکساندرایت لیزری‌ است که از کریستال الکساندریت به عنوان منبع لیزر استفاده می‌ کند. دستگاه لیزر الکساندرایت طول موج خاصی از نور در طیف مادون قرمز (۷۵۵ نانومتر) تولید می‌ کند. این دستگاه در حالت سوئیچ Q نیز موجود است. سوئیچینگ Q به تکنیکی اطلاق می ‌شود که باعث می‌ شود لیزر یک پرتو با شدت بالا در پالس‌ های بسیار کوتاه تولید کند.

کارکرد دستگاه

در دستگاه لیزر الکساندرایت در كرج ، طول موج نور پرانرژی ساطع شده توسط لیزر، به انرژی گرمایی تبدیل می‌ شود و این امر ناحیه مورد نظر را تحریک یا به اصطلاح تخریب می ‌کند. بنابراین لیزرهای الکساندرایت با فرآیند فوتوترمولیز کار می‌ کنند؛ این عبارت به معنای استفاده از نور (فوتو) برای گرم کردنِ (ترمو) یک منطقۀ انتخاب شده برای تخریب (لیز) است. دستگاه لیزر الکساندرایت باعث تخریب بافتی بسیار دقیق ضایعه شده و بافت اطراف را بدون آسیب باقی می‌ گذارد.

البته بد نیست بدانید که واژه تخریب به معنای آسیب زدن نیست، بلکه منظور تخریب بافت موهای زائد برای جلوگیری از رشد مجدد است.

موارد استفاده

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) طیف وسیعی از دستگاه لیزر الکساندرایت که نور مادون قرمز ساطع می‌ کنند را برای اختلالات پوستی مختلف تأیید کرده است. از همین رو در باقی کشورها نیز تمامی دستگاه‌ های مورد تأیید سازمان غذا و دارو آمریکا مورد قبول واقع شده‌ اند. از دستگاه لیزر الکساندرایت در كرج  می‌ توان برای درمان اختلالات پوستی به شرح زیر استفاده کرد:

ضایعات عروقی:

رگ‌ های عنکبوتی و نخ مانند در صورت و پاها، برخی خال ‌های مادرزادی عروقی (ناهنجاری‌ های عروقی مویرگی، در این موارد پالس‌ های نور رنگدانه قرمز (هموگلوبین) را هدف قرار می‌ دهند.)

ضایعات رنگدانه‌ ای:

لکه‌ های پیری (لکه‌ های آفتاب سوختگی)، کک و مک، خال‌ های مادرزادی رنگدانه ‌ای مسطح (نایوی ملانوسیتی مادرزادی) و ملانوسیتوز پوستی اکتسابی، در چنین شرایطی، پالس‌ های نور ملانین را در عمق متغیر روی پوست یا داخل پوست هدف قرار می‌ دهند.

حذف موهای زائد:

در زمینه حذف موهای زائد نیز پالس‌ های نور  لیزر الکساندرایت در کرج فولیکول مو را هدف قرار می ‌دهند که باعث ریزش مو و به حداقل رساندن رشد بیشتر می‌ شود. این دستگاه  برای رفع موهای زائد در هر مکانی از جمله زیر بغل، خط بیکینی، صورت، گردن، پشت، سینه و پاها کاملاً بی ‌‍ضرر است. لازم به ذکر است که به طور کلی دستگاه لیزر الکساندرایت برای موهای رنگ روشن بی‌ تأثیر است، اما برای حذف موهای تیره در بیماران مبتلا به فیتزپاتریک نوع I تا III و شاید پوست‌ های نوع IV رنگ روشن مفید است. تنظیمات معمولی به کار گرفته شده برای این موارد شامل مدت زمان پالس ۲ تا ۲۰ میلی ثانیه و شارهای ۱۰ تا ۴۰ J/cm2 است.در بیمارانی که پوست برنزه یا تیره‌ تر دارند، بسیار با احتیاط استفاده می‌ شود، زیرا لیزر می ‌تواند ملانین را نیز از بین ببرد و در نتیجه لکه‌ های سفید پوستی ایجاد شود.

پاک کردن خالکوبی

استفاده از دستگاه  لیزر الکساندرایت با سوئیچ Q روند پاک کردن تاتو را بهبود بخشیده است و امروزه به عنوان دستگاهی استاندارد برای این انجام این درمان در نظر گرفته می‌ شود. در این مورد، دستگاه لیزر الکساندرایت برای حذف رنگدانه‌ های سیاه، آبی و سبز مورد استفاده می ‌گیرد.

درمان لیزری تاتوها شامل تخریب انتخابی مولکول‌ های جوهر است که سپس توسط ماکروفاژها جذب شده و از بین می‌ روند. مدت زمان پالس کوتاه ۵۰ تا ۱۰۰ نانوثانیه، به انرژی لیزر اجازه می ‌دهد تا به طور مؤثرتری نسبت به لیزر با پالس طولانی‌ تر، بر ذرات خالکوبی (تقریباً ۰.۱ میکرومتر) متمرکز شود. در طول هر پالس لیزر، باید انرژی کافی برای گرم کردن رنگدانه تا تکه تکه شدن آن دریافت شود؛ بدون انرژی کافی در هر پالس، رنگدانه‌ ها تکه تکه نمی ‌شوند و خالکوبی پاک نمی‌ شود.

ريپورتاپز پايين سايت