انواع دستگاه فشار خون

برای اندازه گیری فشار خون معمولا از فشار سنج جیوه ای استفاده می شود. گرچه امروزه اکثر مردم از دستگاه های فشار دیجیتالی برای اندازه گیری فشار خون با دستگاه فشارخون  خود استفاده میکنند .مبتلایان به فشار خون باید هر روز فشار خون خود را اندازه گیری کنند اما استفاده از فشار سنج (دستگاه فشارخون) اصولی دارد که رعایت نکردن آن ، نتایج اشتباهی را به افراد ارائه میدهد .

انواع دستگاه فشار خون

 

انواع دستگاه فشار خون

مدل جیوه‌ای

این نوع دستگاه فشارخون  مهمترین استاندارد اندازه‌گیری فشارخون را دارد. در این دستگاه‌ ها، یک ستون جیوه مثل دستگاه دماسنج وجود دارد که فشار را نشان میدهد. احتمال درست کار نکردن این دستگاه خیلی کم است. ستون جیوه تنها چیزی است که در آن حرکت میکند .

مدل عقربه‌ای

دستگاه‌های فشارسنج عقربه‌ای وسیله‌ای است فنردار که با استفاده از فشار هوا عقربه‌ای را روی صفحه حرکت می‌دهد که هر درجه آن نشانگر یک میلیمتر جیوه است. این نوع فشارسنج ارزان و حملش نسبت به نوع جیوه‌ای راحت‌تر است.

مدل دیجیتال

فشارسنج های دیجیتال به دو مدل مچی و بازوئی تقسیم میشوند، از نظر دقت فشارسنجهای بازوئی گزینه بهتری هستند . از آنجا که در موارد نادر دستگاههای دیجیتالی و خودکار فشارخون را اشتباه محاسبه میکنند ، همیشه ترجیح داده میشود که از فشارسنج جیوه‌ای استفاده شود و استفاده از دستگاههای دیجیتالی تنها برای بیمارانی توصیه میشود که توانایی استفاده از این وسایل استاندارد را ندارند .

پیش فشار خون

فشار خون بین120 و 80 بعنوان فشار نرمال در نظر گرفته میشود .اگر فشار خون سیستول فرد بین 120 تا 129 و دیاستول کمتر از 80 باشد یعنی فرد  در مرز فشار خون بالا قرار دارید . البته جای  هبچ نگرانی نیست چون براحتی میتوانید با ورزش و تغییر رژیم غذایی ، فشار خونتان را به حد نرمال برسانید .

افت فشار خون

همانطور که فشار خون بالا خطرناک است به کمبود آن نیز باید توجه خاص  کرد . اگر اعداد حدود (۹۰/۶۰ یا کمتر  ) باشد افت فشار خون بوجود می آید. این مرحله نیز بسیار  خطرناک است چون نشان میدهد که بدن با کمبود اکسیژن و خون مواجه شده و قلب بدرستی خون را پمپاژ نمیکند. افت فشار خون معمولا با بیحسی یا سرگیجه همراه است . در این شرایط حتما با دکترمتخصص صحبت کرده تا بررسی کند از چه طریق میتوان فشار خون را به حد نرمال رساند .

تفاوت فشارخون در خانم ها و آقایان

همه افراد با افزایش سن و رسیدن به دوره میانسالی احتمال مبتلا شدن به فشار خون بالا را خواهند داشت. مردان قبل از رسیدن به دوره میانسالی به دلیل استرس و مشغله‌ های روزانه ، حجم کاری زیاد و در نتیجه نداشتن وقت برای ورزش کردن ، مصرف غذاهای مضر و نوشیدنیهای الکلی و … بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند . ولی در زنان این امر کمی متفاوت خواهد بود . زنان تا قبل از دوران یائسگی از احتمال کمتری برای گرفتن فشار خون بالا برخوردار هستند اما بعد از این دوران ، به دلیل کاهش ترشح هورمون استروژن احتمال آن افزایش مییابد .